wymiana akumulatora w modelu RC

Dosyć często zdarzają się sytuacje, że chcemy albo potrzebujemy wymienić akumulator w swoim modelu RC. W dzisiejszym poście postaram się odpowiedzieć na pytanie: jak dobrać odpowiedni akumulator? Jeśli wymieniamy akumulator na nowy, to musimy pamiętać o tym, że  zawsze musi to być taki sam rodzaj akumulatora. To znaczy, że np. oryginalny akumulator był LiPo, to nowy też taki musi być. I odwrotnie, jeśli był NiCd, to kolejny także musi być NiCd. Poza tym bateria musi być o takim samym napięciu jak poprzednia.

Kolejną kwestią jest pojemność akumulatora. Im taka pojemność jest większa, tym dłuższy jest czas działania modelu na jednym ładowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że dłuższa praca modelu, to także dłuższa praca silnika. A to może doprowadzić do jego przeciążenia – a co za tym idzie do jego spalenia. Trzeba również zwracać uwagę na wymiary akumulatora. Większa pojemność akumulatora zazwyczaj oznacza również większe wymiary, więc możemy mieć problem z zamontowaniem baterii, bądź jej większą wagą.

Źle dobrany akumulator może doprowadzić do uszkodzenia modelu, najczęściej elementów elektroniki. Inwestując w nowy akumulator warto również zainwestować także w nową ładowarkę do niego.