Aparatura sterująca, czyli cały system zdalnego sterowania modelami RC składa się generalnie z nadajnika, odbiornika i serwomechanizmów. Do tego wszystkiego potrzebne jest jeszcze oczywiście źródło zasilania. W dzisiejszym poście przekażę Wam pokrótce, podstawowe informacje na temat nadajników RC.
Nadajniki RC ze względu na rozmaite parametry dzielimy na poszczególne rodzaje.
Pierwszym najbardziej podstawowym parametrem to kształt i budowa. Ze względu na to kryterium nadajniki dzielimy na: pistoletowe, kompaktowe i pulpitowe.
Przykładowy nadajnik pistoletowy:
Nadajniki pistoletowe przeznaczone są do modeli jeżdżących i pływających. Drążek kierunku występuje zazwyczaj w postaci kierownicy, „gazem” natomiast operujemy przy użyciu spustu.
Przykładowy nadajnik kompaktowy:
Nadajniki kompaktowe, przeznaczone do wszystkich typów modeli zdalnie sterowanych: jeżdżących, latających i pływających. Charakteryzują się ergonomiczną budową oraz łatwym dostępem do wszystkich manipulatorów i przełączników bez konieczności odrywania rąk. Główne drążki sterowania obsługiwane są przy pomocy kciuków. Spodnia część obudowy nadajnika kompaktowego posiada antypoślizgową powierzchnię, np. gumowaną, odpowiednio profilowaną, czy też o chropowatej fakturze.
Przykładowy nadajnik pulpitowy:
Nadajniki pulpitowe, są większe od kompaktowych i przypominają pulpit sterowniczy jakiegoś urządzenia stacjonarnego. Dodatkowym wyposażeniem takiego nadajnika jest stelaż (nazywany także pulpitem) oraz szelki mocujące. Dzięki takiemu stelażowi zyskujemy większą powierzchnię dla oparcia rąk. Pulpit często posiada także łukowate wycięcie, aby móc go wygodnie oprzeć w okolicach brzucha i tym samym zwiększyć jego stabilizację. Operowanie drążkami odbywa się przy pomocy kciuków i palców wskazujących, opierając przy tym ręce na górnej powierzchni nadajnika.
Aparatura sterująca, a ilość kanałów:
Tutaj wyróżnić możemy aparatury proste posiadające od 2 do 6 kanałów i aparatury zaawansowane posiadające nawet kilkanaście kanałów.
Rodzaje aparatury sterującej, a częstotliwość na jakiej pracuje.
Obecnie najbardziej popularna jest tzw. Aparatura spectrum, pracująca na częstotliwości 2,4 GHz. Częstotliwość ta pozwala na bezzakłóceniową pracę. Każdy odbiornik jest przypisany do odpowiedniego nadajnika, nie odbiera sygnałów z innego radia. Po włączeniu urządzenia, na drodze łączności nadajnik-odbiornik, zostaje automatycznie nadana niepowtarzalna częstotliwość.
Aparatura kwarcowa, pracująca najczęściej na częstotliwościach 27 MHz, 35 MHZ, 40 MHz. W ramach poszczególnej częstotliwości, dobierana jest para kwarców (kwarc nadawczy i kwarc odbiorczy). Wybrana para kwarców definiuje kanał, na jakim nasza aparatura ma być używana.
Aparatura syntezy działa na takich samych częstotliwościach, co aparatura kwarcowa. Cechuje ją brak kwarcy, które zastąpiono potencjometrem. Potencjometr pozwala na ręczne wybranie kanału w odbiorniku i ustawienie odpowiedniej częstotliwości na wyświetlaczu nadajnika.
Rodzaje nadajników, a ustawianie parametrów.
Aparatury proste, w których poszczególne parametry pracy ustawiane są ręcznie za pomocą np. trymerów, rewersów, mixerów itd., a możliwości ustawień tych parametrów są minimalne.
Aparatury cyfrowe z programowaniem, to zaawansowane technologicznie aparatury umożliwiające pełną kontrolę nad parametrami nadajnika. W takich aparaturach możliwe jest również zapisanie ustawień dla kilku poszczególnych modeli RC.