odbiornik RC

W poprzednim poście pisałam na temat nadajników. Żeby wszystko dobrze działało i nasz model RC „wykonywał nasze polecenia” potrzebny jest jeszcze odbiornik 😉 Dzisiaj przekażę Wam kilka słów na temat odbiorników RC.

Odbiornik RC, jak już sama nazwa wskazuje, odbiera sygnał pochodzący z nadajnika RC i przetwarza go w impulsy elektryczne, które dalej przekazywane są do urządzeń podłączonych do odbiornika tj. zazwyczaj poszczególnych serwomechanizmów i silnika.

Odbiorniki ze względu na rozmaite kryteria możemy podzielić na różne rodzaje. I tak ze względu na wielkość i zastosowanie wyróżniamy:

Odbiorniki miniaturowe, cechujące się niską wagą i małym zasięgiem. Takie odbiorniki przeznaczone są do małych modeli zdalnie sterowanych.

Drugą grupą są odbiorniki pełnozakresowe, przeznaczone do dużych modeli RC. Cechuje je większy zasięg i większa liczba kanałów.

Jeżeli chodzi o liczbę kanałów, czyli liczbę wyjść do których podpięte są różne mechanizmy, to podział zazwyczaj jest następujący: mniejsze odbiorniki posiadają do pięciu kanałów, a nadajniki większe (pełnozakresowe) posiadają powyżej pięciu kanałów.

Ponieważ odbiornik ma za zadanie przekształcenie sygnału pochodzącego z nadajnika w sygnał sterujący, to wyróżnić możemy: odbiorniki z przemianą pojedynczą (kiedy sygnał jest tylko raz przetwarzany) i odbiorniki z przemianą podwójną (sygnał jest przetwarzany dwukrotnie), co z kolei wpływa na zwiększenie czułości i ograniczenie podatności na zakłócenia.

Tak samo jak nadajniki, odbiorniki pracują w różnych częstotliwościach. Oczywiście najlepszym pasmem jest częstotliwość 2,4 GHz. Przy tym zakresie nie ma potrzeby zmiany kanałów. Natomiast przy pozostałych częstotliwościach zmiana częstotliwości odbiornika może się odbywać przez wymianę kwarców, lub przez cyfrową zmianę częstotliwości.