złap wiatr w żagle, czyli zalety zdalnie sterowanych łodzi żaglowych

W końcu mamy świetną pogodę do tego, żeby puścić na wodę swoje modele pływające RC. Jeszcze w przypadku modeli zasilanych elektrycznie, albo spalinowo pogoda nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia. Bierzemy nad wodę swoją łódkę RC i śmigamy dopóki nie rozładuje się akumulator, albo dopóki nie zabraknie paliwa 😉

Ale w przypadku żaglówek? to co innego… wiatr jest potrzebny! To jest chyba jedyny minus zabawy jachtami żaglowymi. Przy bezwietrznej pogodzie zdecydowanie nie da się nimi popływać (pomijając łodzie żaglowo-motorowe). Bo to właśnie wiatr jest ich siłą napędową. My musimy mieć tylko podstawowe pojęcie o tym, w jaki sposób nimi sterować.  Ech… przepięknie prezentują się na wodzie i z taką gracją zmieniają kierunek.

pływanie zdalnie sterowaną łodzią żaglową na mnóstwo plusów

Przede wszystkim żaglówki nie zakłócają nikomu spokoju, gdyż odpada hałas związany z pracą silnika. Nikt nie będzie miał nam za złe, jak na wakacjach obok pluskających się w jeziorze dzieciaków i wygrzewających w słońcu seniorów popływamy naszym modelem żaglowym. Mało tego, że nie sprawimy „naszym sąsiadom” znad wody kłopotu, to wręcz przeciwnie…nasza żaglówka z pewnością wzbudzi zainteresowanie i podziw. Być może zarazimy swoją pasją innych 🙂

Po drugie niezbyt dużych rozmiarów model żaglowy z powodzeniem sprawdzi się w mniejszych akwenach wodnych, nawet w  przydomowym basenie, albo miejskiej fontannie.

Kolejną zaletą zabawy takim modelem jest technika sterowania. Użytkownik musi posiąść podstawową wiedzę z zakresu umiejętności żeglarskich i mieć blade pojęcie o prawach fizyki. Przy użyciu aparatury sterującej operujemy nie tylko sterami, ale przede wszystkim odpowiednim ustawieniem żagli.

Kolejną zaletą żaglówek RC jest wydłużony czas zabawy w porównaniu z innymi modelami pływającymi. Akumulator zasila jedynie odbiornik oraz serwa steru i żagla, więc energia zasilająca starcza zdecydowanie na dłużej.