Łodzie RC ze względu na rodzaj napędu dzielimy na elektryczne i spalinowe.

Dla każdego kto ma dylemat, jaki model łodzi wybrać, przybliżę istotne różnice.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model trzeba mieć na uwadze kto, gdzie i w jaki sposób będzie użytkował łódź.

Przede wszystkim istotną sprawą jest to, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z modelami pływającymi, czy mamy już pewne doświadczenie. Dla początkujących modelarzy szczególnie polecam łodzie z napędem elektrycznym. Są prostsze w obsłudze, osiągają mniejsze prędkości, w związku z czym łatwiej jest nimi sterować.

Ważne jest też, gdzie będziemy użytkować wybraną łódkę. Na mniejsze zbiorniki wodne typu basen, staw zdecydowanie polecam modele z silnikiem elektrycznym (mają mniejsze rozmiary, osiągają mniejsze prędkości, są cichsze w użytkowaniu). Jeżeli zamierzamy pływać np. po jeziorze możemy się zdecydować na model spalinowy. Upewnijmy się tylko, czy dany obszar nie jest obłożony obostrzeniami dotyczącymi określonego poziomu hałasu.

Decydując się na model o napędzie spalinowym należy pamiętać, że wymaga on większego nakładu finansowego, zarówno w czasie zakupu (są droższe od elektrycznych), jak i później w czasie użytkowania (chociażby ze względu na uzupełnianie paliwa). Silniki spalinowe wymagają również większego nakładu pracy. Trzeba pamiętać o regularnej konserwacji poszczególnych elementów silnika.

Przykładowy film prezentujący łódź z napędem elektrycznym:

Przykładowy film prezentujący łódź z napędem spalinowym: